Piknik ekologiczny z okazji Dnia Ziemi

W minioną sobotę, 20 kwietnia najmłodsi mieszkańcy Bydgoszczy po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w ekologicznych grach i zabawach, dzięki którym poznali najważniejsze informacje dotyczące ochrony środowiska i segregacji odpadów. Wraz z Politechniką Bydgoską zorganizowaliśmy piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Z okazji przypadającego na 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi, Miasto Bydgoszcz oraz Politechnika Bydgoska Młodego Odkrywcy zaprosili do wspólnych obchodów tego święta podczas pikniku ekologicznego „Bydgoszcz na Dzień Ziemi”, który odbył się na kampusie Politechniki Bydgoskiej.

Mimo chmur na niebie, które przyniosły jednak bardzo oczekiwane i niezbędne do rozwoju roślin opady deszczu, w budynku głównym kampusu PBŚ przy ulicy Kaliskiego 7 w Fordonie najmłodsi mieszkańcy naszego miasta wraz z opiekunami poprzez szereg gier, zabaw i atrakcji dowiedzieli się, jak dbać o Czystą Bydgoszcz.

Specjalnie na tę okazję wydziały Politechniki Bydgoskiej przygotowały liczne atrakcje – od pojazdów sterowanych elektrycznie, gier komputerowych, atrakcyjnych ekspozycji po liczne stanowiska z kolorowankami i nagrodami. Nie zabrakło też warsztatów recyklingowych. Do wspólnej aktywności zachęcały rytmy wybrzmiewające na ekoinstrumentach – beczkach i wiadrach. Finałem tworzenia instrumentów z recyklingu był koncert Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej.

Ekologiczne gry i zabawy zorganizowała także Czysta Bydgoszcz – w wielkiej grze planszowej czy kole fortuny można było zdobyć ekologiczny notes-sadzonkę, który po wykorzystaniu można zasiać w doniczce czy przydatne gadżety, takie jak bawełniane worki. Udział w ekograch był też nagradzany sadzonkami roślin czy małymi ogródkami w słoikach. W przyjemnej i łatwo przyswajalnej formie przekazaliśmy najważniejsze informacje o segregowaniu odpadów i ich przetwarzaniu, recyklingu oraz idei zero waste.

Na piknikowej scenie zobaczyliśmy także naszą maskotkę Bydgusię, która poprowadziła rytmiczną zumbę. Cieszyła się ona sporym zainteresowaniem gości pikniku. Partnerzy wydarzenia – firmy Remondis i ProNatura – także zapewniły atrakcję: przed budynkiem uczelni stanęły nowoczesne pojazdy do odbioru odpadów oraz zabytkowy Jelcz, odrestaurowany przez ProNaturę. Zbieraliśmy też elektrośmieci i makulaturę przekazywaną przez dzieci i rodziców.

Serdecznie dziękujemy za liczny udział w pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi i liczymy, że zobaczymy się z Wami nie tylko za rok, ale znacznie wcześniej.

fot. Ryszard Wszołek

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz