Uwaga na wiewiórki – nowe oznakowania w Bydgoszczy

Przy współpracy ze stowarzyszeniami dbającymi o środowisko w Myślęcinku i na Flisach zdecydowaliśmy się ustawić dodatkowe oznakowanie, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt. Warto w takich miejscach szczególnie zwolnić.

 

Nowe oznakowanie ustawiliśmy na kilku ulicach w sąsiedztwie terenów parkowych, które zamieszkują między innymi jeże, wiewiórki i sarny. W przypadku kolizji z samochodami zwierzęta najczęściej giną. Ryzyko kolizji znacznie spada jeśli kierowcy poruszają się z ograniczoną prędkością i zachowują w takich miejscach większą ostrożność. Dlatego w kilku punktach ZDMiKP ustawił dodatkowe znaki ostrzegawcze.

Na Mińskiej na wysokości parku nad Kanałem Bydgoskim znaki ostrzegają o jeżach i wiewiórkach. Ul. Zamczysko pomiędzy Gdańską i Armii Krajowej to naturalny szlak migracji dla jeży. Ten gatunek zwierząt oraz sarny często przekraczają też Gdańską na wysokości ogrodu botanicznego. Ustawienie nowego oznakowania zostało skonsultowane między innymi z pracownikami Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Azyl dla Jeży”.


Warto wiedzieć:

Podejmujemy też inne akcje związane z zabezpieczeniem szlaków migracji zwierząt. Na przykład ulica Łęgnowska co roku jest zabezpieczana płotkami herpetologicznymi,
a chronione gatunki żab są następnie przenoszone w bezpieczny sposób do pobliskiego zbiornika wodnego. W trakcie dużych inwestycji budujemy przepusty ułatwiające migracje małym zwierzętom, wieszamy budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. W rewitalizowanych parkach budujemy karmiki i tak zwane hotele dla owadów.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz