Płazy ruszyły – zabezpieczamy je w okresie godowym

Od 2012 roku Miasto Bydgoszcz prowadzi czynną ochronę płazów przy ul. Łęgnowskiej. Z początkiem wiosny płazy masowo migrują do zbiorników wodnych w celu rozmnażania. W tym czasie wiele z nich ginie pod kołami samochodów.

W miejscu największej migracji ropuchy szarej od 9 lat ustawiamy ogrodzenia, przy których znajdują się specjalne wiaderka. Tu trafiają płazy. Następnie okazy są ważone, mierzone i wpuszczane do pobliskiego zbiornika wodnego. Nie bez powodu wybraliśmy ul. Łęgnowska

W efekcie udaje się zmniejszyć śmiertelność zagrożonego gatunku aż trzykrotnie. Ropuchy to bardzo pożyteczne płazy. W sezonie letnim zjadają ogromne ilości uciążliwych owadów. Jad ropuchy jest wykorzystywany w farmacji, a ich obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.

Nad całym procesem czuwa doświadczona herpetolog, członkini Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX – Barbara Szulc. Pomagają także wolontariusze. Do 1 kwietnia udało się zabezpieczyć ok 300 okazów. Działania ochronne przy ul. Łęgnowskiej będą prowadzone do końca kwietnia.

To nie jedyne miejsce w Bydgoszczy gdzie występuje to zjawisko. Dlatego podajemy listę lokalizacji na terenie miasta i okolicy, gdzie szczególnie warto zachować ostrożność i zdjąć nogę z gazu:

1. Kanał Bydgoski – Prądy
2. ul. Obozowa na osiedlu Piaski
3. ul. Palmowa – Smukała Dolna
4. Myślęcinek okolice ul. Hipicznej i Konnej
5. ul. Nowotoruńska
6. ul. Grussa

Wszystkie krajowe płazy objęte są ochroną gatunkową. Z uwagi na malejącą liczbę miejsc rozrodu – stawów, zanieczyszczenie środowiska i coraz więcej przeszkód na trasach migracji liczba płazów spada. Jest to tendencja obserwowana na całym świecie.

Jak możemy pomóc płazom?

1) Noga z gazu! Jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy – autor tekstu potwierdza – to jest możliwe.
2) Nie zasypujmy oczek wodnych.
3) W ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów) z wody skorzystają także inne zwierzęta.
4) Zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, może z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę m.in. dla płazów.
5) Nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy np. w dłoniach „wychłodzonego” płaza (!), nie straszmy.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz