Ekobohaterowie z Bydgoszczy- lista szkół nagrodzonych za ekodziałania

15 czerwca ogłosiliśmy oficjalne wyniki rywalizacji bydgoskich placówek oświatowych w ekologicznych projektach realizowanych przez Miasto Bydgoszcz.

Ten rok szkolny był krótszy, jednak w tym czasie udało się wiele zdziałać. Wrzesień zaczął się wspólnym sprzątaniem świata. W jesiennej akcji wzięło udział 22 tysiące dzieci i młodzieży z 90 placówek oświatowych. Na potrzeby akcji wydano 4 tys. worków i 30 tys. rękawic. Dzieci i młodzież wyruszyły na okoliczne skwerki i do parków aby wspólnie posprzątać najbliższą okolicę.

[placówki nagrodzone – Wyniki akcji ekologicznej SPRZATANIE SWIATA]

W lutym 2020 na scenie Pałacu Młodzieży mogliśmy podziwiać blisko 500 młodych artystów z kilkudziesięciu szkół i przedszkoli w czasie „Małej Formy Scenicznej”. Każdego roku młodzi twórcy przedstawień oraz artyści zaskakują jury i publiczność pomysłem, aranżacją i scenografią, sposobem prezentacji oraz wrażliwością. Jak zawsze było pięknie, ekologicznie i inspirująco. Po raz pierwszy w konkursie przyznano nagrodę w kategorii filmowej. Najwyżej oceniono Przedszkole nr 70 „Stokrotka” za film „Świat w naszych rękach” oraz uczniów Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla dzieci i młodzieży słabowidzącej i niewidomej im. Louisa Braille’a za film „Miasteczko Ekobohatera”. Zwycięskie klipy oraz pełną listę laureatów publikujemy poniżej:

[pełna lista laureatów – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU MAŁA FORMA SCENICZNA 2020

Przez cały rok szkoły i przedszkola zbierały nakrętki i baterie. W zbiórkę baterii zaangażowało się 90 placówek, które łącznie zebrały 8 ton baterii. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży z 76 placówek zebraliśmy 21,8 ton nakrętek. W tym roku dochód z ich sprzedaży wesprze rehabilitację 4-letniej Olgi.

[ranking szkół biorących udział w zbiórce – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU ZBIÓRKA NAKRĘTEK, OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU ZBIÓRKA BATERII ]

Ponadto najmłodsi bydgoszczanie od ponad dziesięciu lat uczestniczą w największym projekcie edukacyjnym w Polsce o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i leśnej – „Leśna Skrzynia Skarbów”. Każdego roku skrzynia pełna skarbów trafia do szkół i przedszkoli, zachęcając dzieci do wspólnego poznawania piękna natury. Co roku bierze w niej udział ponad 2 000 dzieci z kilkudziesięciu szkół i przedszkoli.

Miasto Bydgoszcz zachęca do udziału w kolejnych edycjach projektów i konkursów w nowym roku szkolnym.

– Korzystając z okazji, serdecznie gratuluję wszystkim nauczycielom i wychowawcom, a także zwycięzcom i wyróżnionym. Swoją pracą i twórczymi pomysłami zmieniacie świat na lepsze! Raz jeszcze Wam za to dziękuję! Już dzisiaj zapraszam także do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursów w nowym roku szkolnym, z nadzieją, że będą się cieszyć równie dużą popularnością, jak we wcześniejszych latach. Grajmy dalej w zielone! W końcu w tej grze, wszyscy bez wyjątku, wygrywamy! – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Warto dodać, że zwycięzcy i wyróżnieni we wszystkich konkursach otrzymują nagrody finansowe m.in. na zakup pomocy edukacyjnych dla uczniów.

Uroczysta Gala podsumowująca konkursy i akcje ekologiczne

W dniu 12 czerwca 2019 r zostały wręczone nagrody placówkom, które brały udział w konkursach i akcjach ekologicznych w roku szkolnym 2018/2019.

Kategorie:

Międzynarodowy Dzień Ziemi,

Sprzątanie Świata,

Zbiórka baterii,

Zbiórka płyt CD i DVD,

Zbiórka nakrętek

Konkurs na Małą Formę Sceniczną.

Wręczona została także nagroda za całokształt działań  ekologicznych.

Został również wręczony voucher dla Klubu Sportowego Wisełka Bydgoszcz-Fordon za udział w pilotażowej akcji „Eko Kluby”

Wręczenie nagród było urozmaicone występami o tematyce ekologicznej.

Występ Przedszkola nr 43 „U Krecika Szybownika” z piosenką – wierszem „Ach ten smog!”, opiekun: Anna Miszewska, Aleksandra Korpys.

Kategoria I – ogłoszenie wyników w konkursie zbiórki nakrętek

Konkurs organizowany był przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z  Międzygminnym Kompleksem Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o z Bydgoszczy. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 80  placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Nakrętki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Wynik punktacji uzależniony był od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypadało na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskała placówka. W tegorocznej edycji zebrano 19 ton nakrętek. Dochód ze sprzedaży nakrętek jest przekazywany na cel charytatywny.

Wyróżnienie – Przedszkole nr 19,

Wyróżnienie – Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”,

Wyróżnienie – Przedszkole nr 70 „Stokrotka”,

Wyróżnienie – Przedszkole nr 66,

Wyróżnienie – Przedszkole nr 20,

3 miejsce –  Przedszkole Niepubliczne „Domek Jeżozwierza”

2 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Muminki”,

1 miejsce – Przedszkole nr 18.

Kategoria II – Ogłoszenie wyników w konkursie zbiórki płyt CD i DVD

Konkurs organizowany był przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z  Międzygminnym Kompleksem Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o z Bydgoszczy. Oceniając placówki  brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD, ale tu trzeba zaznaczyć, że ilość ta dzielona była przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 75 placówki  oświatowe z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 1159 kg płyt CD i DVD.

3 miejsce –  Przedszkole nr 70 „Stokrotka”,

2 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Kolorowe Kredki II”,

1 miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej.

Wyróżniono również dzieci, które zebrały największą liczbę płyt:

 • Aleksander z Szkoły Podstawowej nr 63 – 127 szt,
 • Gracjan z Zespołu Szkół Budowlanych – 140 szt.,
 • Bartosz z Przedszkola nr 11 – 161 szt,
 • Agata z Przedszkola nr 61 Integracyjnego – 310 szt,
 • Filip z Przedszkola Niepublicznego „Borowiki” – 317 szt,
 • Oliwia z Zespołu Szkól nr 29 – 330 szt,
 • Paweł z Szkoły Podstawowej nr 30 – 341 szt,
 • Anna z Szkoły Podstawowej nr 47 – 415 szt,
 • Julia z Przedszkola nr 39 „Sto Pociech” – 707 szt,
 • Sara z Przedszkola nr 43 „U Krecika Szybownika” – 1600 szt,
 • Kacper z Przedszkola Niepublicznego „Promyczek” – 2400 szt,
 • Martyna z Szkoły Podstawowej nr 56 – 2520 szt,
 • Bruno z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej – 6000 szt.

Kategoria III – Ogłoszenie wyników w konkursie zbiórka baterii.

Zbiórka baterii prowadzona był w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbiera zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla Środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, że ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiło 98 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 12.5 ton baterii.

Wyróżnienie ex aequo –  Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”, Przedszkole nr 66, Przedszkole Niepubliczne „ Promyczek”,

3 miejsce ex aequo –  Przedszkole nr 18, Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej, Przedszkole Niepubliczne „Muminki”,

2 miejsce – Przedszkole nr 59,

1 miejsce –  Przedszkole nr 70 „Stokrotka”.

Występ  Szkoły Podstawowej nr 18 w Zespole Szkół nr 8 z przedstawieniem „Na spotkanie tęczy” , opiekun Krystyna Siwak.

Kategoria IV – Ogłoszenie wyników w akcji ekologicznej Międzynarodowy Dzień Ziemi:

Do tegorocznej akcji przystąpiło 3.558 dzieci i młodzieży z 35 placówek oświatowych z terenu Bydgoszcz. Udział wziął również Zakład Karny w Bydgoszczy, Areszt Śledczy w Bydgoszczy,  Centrum Integracji Społecznej oraz Rady Osiedli. Wydano  1.125 worków i 8.600 rękawic. Zebrane odpady zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

Wyróżnienia ex aequo – Przedszkole nr 20, Przedszkole nr 66, Przedszkole Niepubliczne „Borowiki”, Przedszkole Niepubliczne „Promyczek”.

3 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”

2 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”

1 miejsce – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”,

Kategoria V – Ogłoszenie wyników w akcji Sprzątanie Świata:

Do akcji przystąpiło 14.515 dzieci i młodzieży z 86 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Udział wziął również Areszt Śledczy z Bydgoszczy, Kujawsko – Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 dla dzieci i młodzieży słabo słyszącej i niesłyszącej oraz Internat Okręgowego Ośrodka Dokształcania Zawodowego. Miasto Bydgoszcz wydało 4.155 worków i 33.650 tys. rękawic. Zebrane odpady, zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

Wyróżnienia ex aequo –  Szkoła Podstawowa nr 27, Przedszkole nr 20,

3 miejsce ex aequo – Przedszkole nr 11, Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”,

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56,

1 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”.

Występ Szkoły Podstawowej nr 43 z prezentacją „Bajkowi ekobohaterowie”, opiekun Edyta Brygman, Lidia Mülhstein.

Kategoria VI – ogłoszenie wyników w konkursie na Małą Formę Sceniczną.

Konkurs przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży w 4 kategoriach wiekowych, brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Udział wzięło 645 dzieci i młodzieży z 42 placówek oświatowych.

Kategoria przedszkola

Wyróżnienia ex aequo:

Przedszkole Niepubliczne „Przedszkolna Chatka” za piosenkę „Gdy dorosnę”,

Przedszkole Niepubliczne „Serduszko” za prezentację „Śmieci segregujesz – Ziemię ratujesz”,

Przedszkole nr 70 „Stokrotka” za piosenkę „Nasza planeta”,

Przedszkole nr 66 za prezentację „SOS dla Ziemi”

3 miejsce – ex quo

Przedszkole Niepubliczne „Borowiki”  za piosenkę „Eko, Eko ekologia”,

Przedszkole Niepubliczne „Muminki” za prezentację „Przepis na zdrowie w ekologicznym ogrodzie”,

2 miejsce – ex quo

Przedszkole Niepubliczne „Promyczek” za prezentację „Na ratunek Ziemi””,

Przedszkole Dzieciątka Jezus za prezentację „Strażnik przyrody”,

1 miejsce

Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” za piosenkę – wiersz „Ach ten smog”.

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy 1-3

Wyróżnienia ex aequo:

Zespół Teatr Malucha ze Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego za prezentację „Dawno temu w plastikowym królestwie”,

Zespół Szkół nr 31 Specjalnych za prezentację „W krainie szczęścia”,

III miejsce – ex quo:

Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi za przedstawienie „Pszczoła marzycielka”,

Szkoła Podstawowa nr 60 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego za przedstawienie ,„Chory komin”,

II miejsce:

Szkoła Podstawowa nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi za przedstawienie „O czym szumią drzewa”,

I miejsce

Szkoła Podstawowa nr 18 w Zespole Szkół nr 8 za przedstawienie „Na spotkanie tęczy”.

Występ Szkoły Podstawowej nr 56 z prezentacją „Zgódź się i ty”, opiekun: Agnieszka Poliszak – Trzosek.

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy 4-7

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 18, prezentacja „Ekowróżka kontra atak Smogów”,

III miejsce  – ex quo:

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy, przedstawienie „Ekologiczna baśń bydgoska”,

Zespół Szkół nr 30 Specjalnych, prezentacja „Wędrówka”,

II miejsce – Grupa Teatralna „Za kulisami” z Zespołu Szkół i Placówek nr 1, przedstawienie „Ocean przyszłości”,

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 43, prezentacja „Bajkowi ekobohaterowie”.

Kategoria Gimnazjum

III miejsce – Zespół Szkół nr 31 Specjalnych prezentacja „Dbajmy o nasz świat”,

II miejsce – ex quo

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Władysława Sikorskiego, przedstawienie „Na ratunek Ziemi”,

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 6, przedstawienie „Cuda ze śmieci – czyli jak Bydguś uczył Bydgusię”,

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56, prezentacja „Zgódź się i ty”,


Ogłoszenie wyników w konkursie najważniejszej kategorii „Za całokształt działań edukacji ekologicznej”.

W roku szkolnym 2018/2019 w rankingu prowadzonym przez Miasto Bydgoszcz 5 placówek osiągnęło wynik powyżej 100 punktów. Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje ekologiczne, udział w projektach edukacyjnych takich jak: „Leśna Skrzynia Skarbów – w szkołach podstawowych”, „Leśna Skrzynia Skarbów – w przedszkolach”, „Czy to SmoK – czy SmoG”?,  uzyskanie grantów ekologicznych udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.

 • 5 miejsce – 100,5 punktów – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, konkursie „Mała Forma Sceniczna”, projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”.

 • 4 miejsce – 105 punktów – Przedszkole nr 66

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, konkursie „Mała Forma Sceniczna”, projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”. Placówka realizowała także projekt w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego.

 • 3 miejsce – 106,5 punktów – Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, konkursie „Mała Forma Sceniczna”, projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”.

 • 2 miejsce – 107 punktów – Przedszkole nr 20

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”.  Placówka realizowała także projekt w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego oraz brała udział w projekcie „ Czy to SmoK, czy SmoG?”

 • 1 Miejsce – 120,5 punktu – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, „Mała Forma Sceniczna”,  projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”. Placówka realizowała także projekt w ramach Bydgoskiego Grantu Ekologicznego oraz jest pomysłodawcą i organizatorem projektu „ Czy to SmoK, czy SmoG?”.

Nagrody dla placówek za działania ekologiczne

W środę, 14 czerwca 2018 r. w kinoteatrze ADRIA odbyło się uroczyste podsumowanie proekologicznych działań przeprowadzonych w placówkach oświatowych w roku szkolnym 2017/2018.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy przedszkoli i szkół z terenu Bydgoszczy, nagrodzeni w następujących konkursach i akcjach ekologicznych: Międzynarodowy Dzień Ziemi, Sprzątanie świata, Zbiórka baterii, Zbiórka płyt CD i DVD, Zbiórka nakrętek oraz Mała Forma Sceniczna.

Do konkursu na Zbiórkę nakrętek, który jest organizowany przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z Międzygminnym Kompleksem Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o z Bydgoszczy przystąpiło w tym roku szkolnym 68 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. W tegorocznej edycji zebrano 14,39 ton nakrętek. Dochód ze sprzedaży nakrętek co roku jest przekazywany na inny cel charytatywny. Nagrodzono następujące placówki: I miejscePrzedszkole nr 66, II miejscePrzedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”, III miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Domek Jeżozwierza”. Wyróżnienia otrzymały następujące przedszkola: Przedszkole Niepubliczne „Borowiki”, Przedszkole nr 20 oraz Przedszkole nr 18.

W tegorocznej Zbiórce płyt CD i DVD łącznie zebrano 837 kg płyt. Konkurs organizowany był przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z MKUO ProNatura. Oceniając placówki  brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD w przeliczeniu na liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 73 placówki  oświatowe. Nagrodzeni: I miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej, II miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Muminki”, III miejsce –  Przedszkole nr 18. Wyróżnienia przyznano dla: Przedszkola nr 18, Przedszkola Niepublicznego „Domek Jeżozwierza” oraz Przedszkola Niepublicznego „Ludzikowo”.

Indywidualnie wyróżniono również dzieci, które zebrały największą liczbę płyt w tym roku szkolnym.

W konkursie Zbiórka baterii prowadzonym we współpracy z firmą Remondis wzięło udział 87 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 7 ton baterii. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Nagrodzono: I miejsce – Przedszkole nr 70 „Stokrotka”, II miejsce – Przedszkole nr 59, III miejsce ex aequo: Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej oraz Przedszkole Niepubliczne „Domek Jeżozwierza”. Wyróżniono także: Przedszkole Niepubliczne „Muminki”, Przedszkole nr 66 oraz Przedszkole nr 18

Międzynarodowy Dzień Ziemi oraz Sprzątanie Świata. Obie akcje polegały na zbieraniu przez uczniów odpadów i uprzątnięciu swojego najbliższego otoczenia. Miasto Bydgoszcz zapewniło worki i rękawice oraz odbiór odpadów.

Do akcji Międzynarodowy Dzień Ziemi przystąpiło ponad 10 tys dzieci i młodzieży z 72 placówek oświatowych z terenu Bydgoszcz. Udział wziął również Zakład Karny w Bydgoszczy, Areszt Śledczy w Bydgoszczy,  Centrum Integracji Społecznej, Koło Naukowe Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Mieszkańcy Smukały i Opławca. Wydano 3,5 tys. worków i 23 tys. rękawic. Zebrane odpady zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej. Nagrodzeni: I miejsce: Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”, II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 27, III miejsce ex aequo: Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” oraz Przedszkole nr 66. Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 56, Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”, Przedszkole nr 70 „Stokrotka” oraz Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”.

Do akcji Sprzątanie świata przystąpiło ponad 11 tys dzieci z 77 placówek oświatowych. Miasto wydało ponad 3 tys worków i blisko 25 tys rękawic. Zebrane odpady trafiły do MKUO ProNatura. Przy okazji sprzątania w placówkach zorganizowano szereg pogadanek i konkursów o tematyce poświęconych zasadom gospodarowania odpadami. Nagrodzeni: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56, II miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”, III miejsce – Przedszkole nr 66. Przyznano także trzy wyróżnienia dla: Przedszkola nr 43 „U Krecika Szybownika”, Przedszkola Niepublicznego „Serduszko” i Szkoły Podstawowej nr 27 oraz Nagrodę Specjalną dla – Przedszkola Niepublicznego „Borowiki”.

W konkursie Mała Forma Sceniczna przeprowadzonym przez Pałac Młodzieży w 4 kategoriach wiekowych udział wzięło 36 teatrzyków. W kategorii przedszkola nagrodzono:  I miejsce ex quo – Przedszkole Przedszkole 70 „Stokrotka” za prezentację „Będzie zielono”, Przedszkole 43 „U Krecika Szybownika” za prezentację Ekologiczne babcie”, II miejsce ex quo – Przedszkole 49 za prezentację „Ufoludki na urlopie”, Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy za prezentację „Ekologia”, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 za prezentację „Niezapominajka”, III miejsce ex quo – Przedszkole Niepubliczne „Tęcza”  za prezentację „7 kolorów tęcza ma”,
Przedszkole Niepubliczne „Promyczek” za prezentację „Pamiętajmy o zwierzętach”, wyróżnienia: Przedszkole Niepubliczne „Muminki” za prezentację „Czarno-biała historia”, Przedszkole Niepubliczne „Kolorowe Kredki” za prezentację „My jesteśmy ekoludki”, Przedszkole Niepubliczne „Bajkolandia” za prezentację „Przez te kwiaty zdeptane”.

W kategorii szkoły podstawowe klasy 1-3 nagrodzono: I miejsce – Zespół Szkół nr 8 za prezentację Sami ogrodnicy”, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 31 z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego, za prezentację „Przebacz nam Matko Naturo”, III miejsce – ex quo Szkoła Podstawowa nr 60 z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego za prezentację ,„Zielony kapturek”, Szkoła Podstawowa nr 23 przy Zespole Szkół nr 31 specjalnych za prezentację „Co w trawie piszczy?”,

W kategorii szkoły podstawowe klasy 4-6: I miejsce – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 za prezentację  „Były sobie mrówki”, II miejsceZespół Szkół nr 8 za prezentację „Ratujmy brzozę”, III miejsce  Szkoła Podstawowa nr 56 za prezentację „Inspektor Ekologia i dowody zbrodni”,

W kategorii gimnazjum nagrodzono: I miejsce – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 6 specjalna za prezentację „Jak Bydguś się troszczył o czystość Bydgoszczy”, II miejsce – ex quo: Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 za prezentację „Ptaki” oraz Szkoła Podstawowa nr 56 za prezentację „Ekoswaty”, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 31 z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego, za prezentację „Pamiętajcie o ogrodach”,

Podczas podsumowania tegorocznych akcji ekologicznych przyznano również najważniejsza nagrodę za Całokształt Działań Edukacji Ekologicznej. W rankingu prowadzonym w tym celu sześć placówek osiągnęło wynik powyżej 100 punktów. Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje ekologiczne, udział w happeningach prowadzonych przez fundacje ekologiczne, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów – w szkołach podstawowych”, „Leśna Skrzynia Skarbów – w przedszkolach”, a także udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną i w Bydgoskim Grancie Ekologicznym.

Nagrodzeni:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56 (133 pkt),

II miejsce– Przedszkole nr 66 (112 pkt),

III – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” (109 pkt),

IV miejsce – Przedszkole nr 70 „Stokrotka” (107 pkt),

V miejsce – Przedszkole nr 9 (103 pkt),

VI miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka” (101 pkt)

Gratulujemy zwycięzcom.

Wszystkie przyznane nagrody zostały ufundowane przez Miasto Bydgoszcz. Nagrodami są czeki do zrealizowania przez placówki, wręczono też dyplomy i zielone upominki.

Miasto nagrodziło tych, którzy dbają o przyrodę

Ponad 17 ton nakrętek, prawie 9 ton baterii i tysiące worków z odpadami zebrały bydgoskie przedszkolaki i uczniowie przez cały rok szkolny w ramach konkursów i akcji ekologicznych organizowanych przez miasto wspólnie z partnerami.

W środę, 7 czerwca, w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyło się podsumowanie proekologicznych działań przeprowadzonych w placówkach oświatowych w roku szkolnym 2016/2017. W spotkaniu uczestniczyło ok. 40 dyrektorów przedszkoli i szkół z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w następujących konkursach i akcjach ekologicznych: Międzynarodowy Dzień Ziemi, Sprzątanie świata, Zbiórka baterii, Zbiórka płyt CD i DVD, Zbiórka nakrętek oraz Mała Forma Sceniczna.

Konkurs na zbiórkę nakrętek zorganizowany został przez miasto przy współpracy z  Międzygminnym Kompleksem Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o z Bydgoszczy. Do tegorocznej edycji przystąpiło 71 placówek oświatowych, które były punktowane w przeliczeniu na liczbę uczniów (im więcej kg przypadało na 1 ucznia, tym więcej punktów uzyskała placówka). Łącznie zebrano 17,66 ton nakrętek. Dochód ze sprzedaży nakrętek jest przekazywany na cel charytatywny. Nagrodzono: I miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Domek Jeżozwierza”, II miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Muminki”, III –  Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”, wyróżnienia – Przedszkole nr 66, Przedszkole nr 70 „Stokrotka”, Przedszkole Niepubliczne „Borowiki”.

W tegorocznej zbiórce płyt CD i DVD łącznie zgromadzono 837 kg płyt. Konkurs organizowany był przez miasto przy współpracy z MKUO ProNatura. Oceniając placówki  brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD w przeliczeniu na liczbę w placówce. Do konkursu przystąpiły 44 placówki  oświatowe. Nagrodzono: I miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Ludzikowo”, II miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej, III miejsce ex aequo –   Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” i Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”, wyróżnienie – Przedszkole Niepubliczne „Muminki”, Przedszkole nr 61 Integracyjne, Przedszkole nr 11.

Wyróżniono również dzieci, które zebrały największą liczbę płyt w placówce: I miejsce – Weronika Franke z Zespołu Szkół nr 25 (2593 szt. płyt), Dorian Stachewicz z Przedszkola nr 61 Integracyjnego (2800 szt.), II miejsce – Marta Mrozińska z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej (2000 szt.), Martyna Matysek z Szkoły Podstawowej nr 14 (2185 szt.), III miejsce – Iga Porażyńska z Szkoły Podstawowej nr 9 (1039 szt.), Piotr Gulczyński z Gimnazjum nr 3 – Zespół Szkół nr 35 (1237 szt.) i Jakub Jaworski z Przedszkola Niepublicznego „Ludzikowo” (1400 szt.).

Zbiórka baterii prowadzona była we współpracy z firmą Remondis. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Do konkursu przystąpiło 69 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 8,8 ton baterii. Nagrodzono: I miejsce ex aequo – Przedszkole nr 59, Przedszkole nr 66, II miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej,  III miejsce ex aequo – Przedszkole Niepubliczne „Domek Jeżozwierza”, Przedszkole Niepubliczne „ Promyczek”, wyróżnienie – Przedszkole nr 18.

W dwóch edycjach (wiosenna i jesienna) akcji Międzynarodowy Dzień Ziemi łącznie wzięło udział ponad 12.600 uczniów z ponad 60 placówek oświatowych. Miasto Bydgoszcz zapewniło worki i rękawice oraz odbiór odpadów . Wydano  2,9  tys. worków i 22,2  tys. rękawic. Zebrane odpady  zostały przekazane do ProNatury. Za zaangażowanie i ilość zebranych odpadów nagrodzono: I miejsce ex aequo – Szkoła Podstawowa nr 56, Przedszkole Niepubliczne „Borowiki”, II miejsce ex aequo – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”, Zespół Szkół nr 20, III miejsce ex aequo – Przedszkole nr 20, Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”, wyróżnienia: Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”, Przedszkole nr 66, Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”, Szkoła Podstawowa nr 9.

Do akcji Sprzątanie świata przystąpiło prawie 15 tys. dzieci z 89 placówek oświatowych. Miasto wydało 4 tys. worków i blisko 33 tys. rękawic. Zebrane odpady trafiły do ProNatury. Przy okazji sprzątania w placówkach zorganizowano szereg pogadanek i konkursów o tematyce poświęconych zasadom gospodarowania odpadami. Nagrodzono: I miejsce – Przedszkole nr 20, II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56, III miejsce ex aequo – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”, Przedszkole nr 66, Przedszkole Niepubliczne „Borowiki”, wyróżnienia: Przedszkole Niepubliczne „Serduszko”, Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy”, Przedszkole nr 70 „Stokrotka”.

W konkursie Mała Forma Sceniczna przeprowadzonym przez Pałac Młodzieży w 4 kategoriach wiekowych udział wzięło 27 teatrzyków. W kategorii przedszkola nagrodzono:  I miejsce ex quo – Przedszkole Niepubliczne „Promyczek” za prezentację „O wędkarzu i smutnej rybce”, Przedszkole Niepubliczne „Muminki” za prezentację „Ekokokoszki”, II miejsce ex quo – Przedszkole Niepubliczne „Bajkolandia” za prezentację „Na ratunek pszczołom”, Przedszkole Niepubliczne „Panda” za prezentację „Podwodny świat”, III miejsce ex quo – Przedszkole nr  70 „Stokrotka” za prezentację „Żyj z przyrodą w zgodzie”, Przedszkole nr 16 za prezentację „Mały przedszkolak wie, co ekologią się zwie”, wyróżnienia: Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy” za prezentację „Przygody w Stumilowym lesie”, Przedszkole Niepubliczne „Ludzikowo” za prezentację „Mali strażnicy przyrody”.

W kategorii szkoły podstawowe klasy 1-3 nagrodzono: I miejsce – Zespół Szkół nr 8 za prezentację  „Konkurs z niespodzianką”, II miejsce ex quo – Zespół Szkół nr 10 za prezentację „Ster na Bydgoszcz”, Szkoła Podstawowa nr 66 za prezentację „Segregacja Kopciuszkowska”, III miejsce ex quo – Szkoła Podstawowa nr 65 za prezentację „Leśne obrady”, Zespół Szkół nr 31 Specjalnych za prezentację „Wakacyjne wspomnienia”, Zespół Szkół nr 26 za prezentację „Ratujmy Matkę Ziemię”.

W kategorii szkoły podstawowe klasy 4-6: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56  za prezentację „Zielone oczy Ziemi”, wyróżnienie – Zespół Szkół nr 30 Specjalnych za prezentację „”To nie krasnoludki palą śmieci”, II i III miejsca nie przyznano.

W kategorii gimnazjum nagrodzono: I miejsce ex quo – Zespół Szkół nr 10 – Gimnazjum nr 6 za prezentację „Jedna jest Ziemia”, Gimnazjum nr 20 za prezentację „Czysta Ziemia”, II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 za prezentację  „Przez zielone okulary”, III miejsce ex quo – Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5 Specjalna za prezentację „Drzewo twoim przyjacielem”, Zespół Szkół nr 31 Specjalnych za prezentację „Dbajmy o wodę”.

Podczas podsumowania tegorocznych akcji ekologicznych przyznano również nagrody za całokształt działań edukacji ekologicznej. W rankingu prowadzonym w tym celu sześć placówek osiągnęło wynik powyżej 100 punktów. Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje ekologiczne, udział w happeningach prowadzonych przez fundacje ekologiczne, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów – w szkołach podstawowych”, „Leśna Skrzynia Skarbów – w przedszkolach” oraz „Młodzież i dzieci kontra śmieci”, a także udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną i w Bydgoskim Grancie Ekologicznym. Nagrodzono: I miejsce – Przedszkole nr 34 „Mali Odkrywcy” (122 pkt.), II miejsce – Przedszkole nr 66 (118 pkt.), III miejsce – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” (117 pkt.), IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56 (116 pkt.), V miejsce ex quo – Przedszkole nr 70 „Stokrotka” i Przedszkole nr 20 (po 103 pkt.).

Wszystkie przyznane nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz miasto Bydgoszcz. Nagrodami są czeki do zrealizowania przez placówki, wręczono też dyplomy i zielone upominki.

W środę 8 czerwca 2016 r. o godzinie 10.00 w Sali Widowiskowej bydgoskiego Pałacu Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzanych w bydgoskich placówkach oświatowych w roku szkolnym 2015/2016.

Uroczystego otwarcia Gali dokonała Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Anna Mackiewicz, która wręczyła podziękowania współorganizatorom i sponsorom nagród w konkursach i akcjach ekologicznych.

Zaproszonych zostało 40 dyrektorów placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w następujących konkursach i akcjach ekologicznych: „Międzynarodowy Dzień Ziemi”, „Sprzątanie Świata”, „Zbiórka kartoników po napojach”, „Zbiórka baterii”, „Zbiórka płyt CD i DVD”, „Zbiórka nakrętek”, „Mała Forma Sceniczna”. Wręczona została także nagroda za całokształt działań ekologicznych. Galę uświetniły występy zespołów dziecięcych, które zyskały najwyższe oceny jury
w konkursie „Mała Forma Sceniczna”.

Nagrodami są środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek tzw. czeki do zrealizowania. Oprócz tego dyplomy i zielone upominki (rośliny). Sponsorem nagród jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Miasto Bydgoszcz.

W środę 10 czerwca 2015r. o godzinie 10.00 w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzanych w bydgoskich placówkach oświatowych w roku szkolnym 2014/2015.

Uroczystego otwarcia Gali dokonała Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Anna Mackiewicz, która wręczyła podziękowania współorganizatorom i sponsorom nagród w konkursach i akcjach ekologicznych.

Zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele z placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy, nagrodzeni w następujących konkursach i akcjach ekologicznych: „Międzynarodowy Dzień Ziemi”, „Sprzątanie Świata”, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii, zbiórka płyt CD i DVD, zbiórka nakrętek, „Mała Forma Sceniczna”. Wręczona została także nagroda za całokształt działań ekologicznych. Galę uświetniły występy zespołów dziecięcych, które zyskały najwyższe oceny jury w konkursie „Mała Forma Sceniczna”. Nagrodą były środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek – czeki do zrealizowania. Oprócz tego dyplomy i zielone upominki (rośliny).

 

Nagrody były wręczane za udział w następujących konkursach i akcjach ekologicznych:

 

Zbiórka baterii

Zbiórka baterii prowadzona była w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbierała zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla Środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, że ta ilość dzielona była przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 94 placówki oświatowe z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 8 ton baterii.

Zbiórka nakrętek

Konkurs organizowany był przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z  P.W. Marko Marian Komisarek z Bydgoszczy. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiły 83 placówki oświatowe z terenu Bydgoszczy. Nakrętki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Wynik w punktacji uzależniony był od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypadało na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskała placówka. W tegorocznej edycji zebrano 15,12 ton nakrętek.

Zbiórka płyt CD i DVD

Konkurs organizowany był przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z Firmą Zaptech Sp. j. Sobańscy z Janikowa. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD, ale tu trzeba zaznaczyć, że ta ilość dzielona była przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiło 70 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 1,16 tony płyt CD i DVD.

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Akcja polegała na zbieraniu przez uczniów odpadów i uprzątnięciu swojego najbliższego otoczenia. Miasto Bydgoszcz zapewniło worki i rękawice oraz odbiór odpadów. Do tegorocznej akcji przystąpiło 10.374  dzieci i młodzieży z 68 placówek oświatowych z terenu Bydgoszcz, Centrum Integracji Społecznej oraz Zakład Karny. Wydano  3,5  tys. worków i 24 tys. rękawic. Zebrane odpady zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

Sprzątanie Świata

Do akcji przystąpiło 14.731 dzieci i młodzieży z 89  placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Miasto Bydgoszcz wydało 4 tys. worków i blisko 34 tys. rękawic. Zebrane odpady, zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

Zbiórka kartoników po napojach

Konkurs organizowany był przez Miasto Bydgoszcz przy współpracy z Fundacją ProKarton. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 58 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony był od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypadało na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskała placówka. W tegorocznej edycji zebrano 20,06 ton kartoników.

Mała Forma Sceniczna

Konkurs przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży w 4 kategoriach wiekowych, brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Udział wzięły 32 teatrzyki.

Całokształt działań edukacji ekologicznej

Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje ekologiczne, udział w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów – w szkołach podstawowych”, „Leśna Skrzynia Skarbów – w przedszkolach” oraz „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”, udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.

W środę 11 czerwca 2014r. o godzinie 9.00 w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzanych w bydgoskich placówkach oświatowych w roku szkolnym 2013/2014.

Uroczystego otwarcia Gali dokonała Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Grażyna Ciemniak, która wręczyła podziękowania współorganizatorom i sponsorom nagród w konkursach i akcjach ekologicznych.

Zaproszonych zostało 40 dyrektorów placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w następujących konkursach i akcjach ekologicznych: „Międzynarodowy Dzień Ziemi”, „Sprzątanie Świata”, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii, zbiórka płyt CD i DVD, zbiórka nakrętek, „Mała Forma Sceniczna”. Wręczona została także nagroda za całokształt działań ekologicznych. Galę uświetniły występy zespołów dziecięcych, które zyskały najwyższe oceny jury w konkursie „Mała Forma Sceniczna”. Nagrodą były środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek – czeki do zrealizowania. Oprócz tego dyplomy i zielone upominki (rośliny).

Kategoria I – zbiórka baterii
Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 92 placówki oświatowe z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 9,60 ton baterii.

3 miejsce – Przedszkole nr 39 „Sto Pociech”
2 miejsce – Katolickie Przedszkole Niepubliczne Św. Jadwigi Królowej
1 miejsce – Przedszkole nr 66

Kategoria II – zbiórka nakrętek
Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 86  placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Nakrętki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka. W tegorocznej edycji zebrano 22,95 ton nakrętek.

Wyróżnienie – Przedszkole nr 70 „Stokrotka”
3 miejsce – Przedszkole nr 24
2 miejsce– Świetlica Opiekuńczo – Wychowawcza „Dziecięcy Tygiel”
1 miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole Św. Jadwigi Królowej

Kategoria III – zbiórka płyt CD i DVD
Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 72  placówki oświatowe z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 1,71 tony płyt CD i DVD.

3 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Przedszkolna Chatka”
2 miejsce – Przedszkole nr 39 „Sto Pociech”
1 miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole Św. Jadwigi Królowej

Wyróżniono również dzieci, które zebrały największą liczbę płyt w placówce:
3 miejsce
– 1400 sztuk – Anna Fudzińska – Przedszkole nr 39 „Sto Pociech”
2 miejsce – 3.495 sztuk Weronika i Wiktoria Lorbieckie – Gimnazjum nr 23
1 miejsce – 25.300 sztuk Robert Smalcerz – Katolickie Niepubliczne Przedszkole Św. Jadwigi Królowej

Kategoria IV – akcja ekologiczna „Międzynarodowy Dzień Ziemi”
Obie akcje (wiosenna i jesienna) polegają na zbieraniu przez uczniów odpadów i uprzątnięciu swojego najbliższego otoczenia. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zapewnia worki i rękawice oraz odbiór odpadów. Do tegorocznej akcji przystąpiło 9.406  dzieci i młodzieży z 58 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy oraz Zakład Karny. Wydano  2,5  tys. worków i 22 tys. rękawic. Zebrane odpady zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

Wyróżnienia:
-Zespół Szkół nr 20,
-Szkoła Podstawowa nr 9,
-Szkoła Podstawowa nr 4,
-Przedszkole nr 34,

3 miejsce ex aequo – Przedszkole nr 20, Szkoła Podstawowa nr 58,
2 miejsce ex aequo – Przedszkole nr 66, Przedszkole Niepubliczne „ELF”,
1 miejsce ex aequo – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”, Szkoła Podstawowa nr 56,

Kategoria V – akcja „Sprzątanie Świata”
Do akcji przystąpiło 16.567 dzieci i młodzieży z 99 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał 5 tys. worków i blisko 37 tys. rękawic. Zebrano prawie 7,5  tony odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

Wyróżnienia:
-Przedszkole nr 34,
-Szkoła Podstawowa nr 4,
-Zespół Szkól nr 20,
-Świetlica Opiekuńczo – Wychowawcza „Dziecięcy Tygiel”

3 miejsce ex aequo – Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 20
2 miejsce ex aequo – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”, Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”,
1 miejsce  ex aequo –  Przedszkole nr 66, Szkoła Podstawowa nr 56

Kategoria VI – konkurs zbiórki kartoników po napojach
Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 58 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony był od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypadało na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskała placówka. W tegorocznej edycji zebrano 16,59 ton kartoników.

8 miejsce – Przedszkole nr 66,
7 miejsce – Przedszkole nr 16,
6 miejsce – Przedszkole nr 59,
5 miejsce – Przedszkole nr 70 „Stokrotka”,
4 miejsce – Przedszkole nr 34,
3 miejsce – Katolickie Niepubliczne Przedszkole Św. Jadwigi Królowej,
2 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Muminki”,
1 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Radość”

Kategoria VII – Mała Forma Sceniczna
Konkurs przeprowadzany w 4 kategoriach wiekowych, brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży. Wzięło udział 33 teatrzyki.

Kategoria przedszkola
Wyróżnienia:

Przedszkole nr 16 za prezentację: „Żyj z przyrodą w zgodzie”
Przedszkole nr 66 za prezentację: „Ratujmy pszczoły”,
Przedszkole nr 70 „Stokrotka” za prezentację: „Ocalić przyrodę”
Przedszkole Niepubliczne „Skrzat” za prezentację: „Ekologia się raduje – śpiewam,
tańczę, recytuję”

3 miejsce – ex quo :
Przedszkole „Promyczek” za prezentację „Na wysypisku śmieci”
Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” za prezentację: „Mercedes i stary rower”
2 miejsce – ex quo
Przedszkole Niepubliczne „Zameczek” za prezentację: „Śmietnik w lesie”
Przedszkole Niepubliczne „Przedszkolna Chatka” za prezentację: „Ilustracja taneczna
Przyroda w opałach”
1 miejsce – ex quo
Przedszkole Niepubliczne „Panda” za prezentację: „Gra w zielone”
Przedszkole Niepubliczne „Bajkolandia” za prezentację „Zielone Królestwa”

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy 1-3
3 miejsce:
 Szkoła Podstawowa nr 60 za prezentację: „Ach, te śmieci”
2 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 38 za prezentację: „Ekosmurfy”
1 miejsce: Zespół Szkół nr 8 za prezentację: „Na spotkanie tęczy”

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy 4-6
3 miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 4 za prezentację: „W lesie”
2 miejsce: Zespół Szkół nr 30 za prezentację: „Ekolog domowy”
1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 56 za prezentację: „Lepiej późno niż wcale”

Kategoria Gimnazjum
Wyróżnienie:
Zespół Szkół nr 28 za prezentację: „Zielona Bydgoszcz”
3 miejsce: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5 za prezentację: „Zielony Kapturek i siedmiu
krasnoludków”
2 miejsce- ex quo
Zespół Szkół nr 31 za prezentację: „Wodny świat”
Gimnazjum nr 20 za prezentację: „Eko-era, lepsze jutro”
1 miejsce- ex quo
Gimnazjum nr 23 za prezentację: „Dobre i złe rady na odpady”
Gimnazjum nr 9 za prezentację: „Nauka nie poszła w las”

Kategoria „Za całokształt działań edukacji ekologicznej”
Sześć placówek osiągnęło wynik powyżej 100 punktów. Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje ekologiczne, udział w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów – w szkołach podstawowych”, „Leśna Skrzynia Skarbów – w przedszkolach” oraz „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”, udział w zajęciach edukacyjnych
w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.

Nagrody:

6 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce nakrętek, zbiórce kartoników po napojach, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Mała Forma Sceniczna”, projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów”, oraz „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”.

5 miejsce – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, zbiórce kartoników po napojach, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Mała Forma Sceniczna” oraz projekcie ekologicznym „Gmina z misją”.

4 miejsce – Katolickie Przedszkole Niepubliczne św. Jadwigi Królowej
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, zbiórce kartoników po napojach, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Mała Forma Sceniczna”.

3 miejsce – Przedszkole nr 66
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, zbiórce kartoników po napojach, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Mała Forma Sceniczna”, projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów”,
„Młodzież i Dzieci kontra śmieci”.

2 miejsce – Przedszkole nr 34
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, zbiórce kartoników po napojach, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Mała Forma Sceniczna”, projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów”,
„Młodzież i Dzieci kontra śmieci”, „Gmina z misją” oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56
Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Mała Forma Sceniczna”, projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów” oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

W dniu 12 czerwca 2013 r. o godzinie 10.00 w bydgoskim Pałacu Młodzieży (w Sali Widowiskowej) odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzanych w bydgoskich placówkach szkolno – wychowawczych w roku szkolnym 2012/2013.

Uroczystego otwarcia Gali dokonała Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Grażyna Ciemniak, która wręczyła podziękowania współorganizatorom i sponsorom nagród w konkursach i akcjach ekologicznych.

Zaproszonych zostało 40 dyrektorów placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w różnych konkursach i akcjach.

Sponsorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Nagrody były wręczane za udział w następujących konkursach i akcjach ekologicznych:

• Sprzątanie Świata

Do akcji przystąpiło 16.842 dzieci i młodzieży z 88 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał 5 tys. worków i blisko 37 tys. rękawic. Zebrano prawie 6,5 tony odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

• Międzynarodowy Dzień Ziemi

Do akcji przystąpiło 13.434 dzieci i młodzieży z 84 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy, Centrum Integracji Społecznej, Internat Okręgowego Dokształcania Zawodowego oraz Zakład Karny. Wydział wydał 4,075 tys. worków i 31,200 tys. rękawic. Zebrano prawie  14,5 ton odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

• Mała Forma Sceniczna

Przedmiotem konkursu była prezentacja widowiska scenicznego – małej formy scenicznej – wiążącego się z dbałością człowieka o jego otoczenie oraz obowiązkach z tym związanych spoczywających na dzieciach, młodzieży i dorosłych. Przy ocenie prezentacji brano pod uwagę: atrakcyjność i pomysłowość zaproponowanej formy przekazu treści proekologicznych, spełnienia celu edukacyjnego oraz wartości artystyczne. W tym roku zobaczyliśmy 33 przedstawienia w czterech kategoriach wiekowych, w których brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży.

• Zbiórka baterii

Zbiórka baterii prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbiera zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 72 placówki szkolno-wychowawcze z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 8,95 ton baterii.

• Zbiórka kartoników po napojach

Konkurs organizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy współpracy z Fundacją ProKarton. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 50 placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka. W tegorocznej edycji zebrano 20,89 ton kartoników.

• Zbiórka płyt CD i DVD

Zbiórka płyt CD i DVD prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Zaptech Sp. j. Sobańscy z Janikowa. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiło 45 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 1,38 tony płyt CD i DVD.

• Zbiórka nakrętek

Konkurs organizowany jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy współpracy z P.W. Marko Marian Komisarek z Bydgoszczy. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 60 placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Nakrętki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka. W tegorocznej edycji zebrano 20,26 ton nakrętek.

Wręczona została także nagroda za całokształt działań edukacji ekologicznej.

• Całokształt Działań Ekologicznych

Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje prowadzone przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, udział w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczna ARKA z Bielsko – Białej, udział w projektach edukacyjnych „Listy dla Ziemi”, „Godzina dla Ziemi”, „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”, udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.

6 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka” – Katarzyna Ćwiok Danuta Lewandowska

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, Mała Forma Sceniczna oraz projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”.

5 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 56 – Pani dyrektor Magdalena Baranowska

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi” i „Godzina dla Ziemi”, Mała Forma Sceniczna oraz projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”.

4 miejsce – Przedszkole nr 70 „Stokrotka” – Pani dyrektor Elżbieta Radzikowska

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, akcji ekologicznej  „Listy dla Ziemi” , Mała Forma Sceniczna.

3 miejsce – Katolickie Przedszkole Niepubliczne św. Jadwigi Królowej – Pani dyrektor Cecylia Talaczyńska

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, Mała Forma Sceniczna.

2 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Promyczek” – Pani dyrektor Irena Gabinecka

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, akcji ekologicznej  „Listy dla Ziemi” , Mała Forma Sceniczna oraz projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”.

1 miejsce – Przedszkole nr 34 – Pani dyrektor Ewa Tomasik

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, akcjach ekologicznych  „Listy dla Ziemi” i „Godzina dla Ziemi”, Mała Forma Sceniczna oraz projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”.

Uroczysta gala podsumowująca rok szkolny 2011/2012 odbyła się w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Obecna była na niej Pani Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta.

Gala rozpoczęła się o godz. 1000 w Pałacu Młodzieży w Sali Widowiskowej.
Zaproszono 40 Dyrektorów z placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w różnych konkursach i akcjach, w których brały udział w roku szkolnym 2011/2012.

Nagrody były wręczane za udział w następujących akcjach:

 • Sprzątanie Świata

Do akcji przystąpiło 16.419 dzieci i młodzieży z 97 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał 5 tys. worków i blisko 37 tys. rękawic. Zebrano prawie 10,5 tony odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

 • Międzynarodowy Dzień Ziemi

Do akcji przystąpiło 12.570 dzieci i młodzieży z 75 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy, Centrum Integracji Społecznej, Internat Okręgowego Dokształcania Zawodowego oraz Zakład Karny. Wydział wydał 3,5 tys. worków i blisko 30 tys. rękawic. Zebrano prawie  8,5 ton odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

 • Mała Forma Sceniczna

Przedmiotem konkursu była prezentacja widowiska scenicznego – małej formy scenicznej – wiążącego się z dbałością człowieka o jego otoczenie oraz obowiązkach z tym związanych spoczywających na dzieciach, młodzieży i dorosłych. Przy ocenie prezentacji brano pod uwagę: atrakcyjność i pomysłowość zaproponowanej formy przekazu treści proekologicznych, spełnienia celu edukacyjnego oraz wartości artystyczne. W tym roku zobaczyliśmy 38 przedstawień w czterech kategoriach wiekowych, w których brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży.

 • Zbiórka baterii

Zbiórka baterii prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbiera zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla Środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiło 66 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 10,08 ton baterii.

 • Zbiórka kartoników po napojach

Konkurs organizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy współpracy z Fundacją ProKarton. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 50 placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka. W tegorocznej edycji zebrano 26 ton kartoników.

 • Zbiórka płyt CD i DVD

Zbiórka płyt CD i DVD prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Zaptech Sp. j. Sobańscy z Janikowa. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych płyt CD i DVD, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiły 52  placówki szkolno-wychowawcze z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 1,55  tony płyt CD i DVD.

Wręczona została także nagroda za całokształt działań edukacji ekologicznej.

 • Całokształt Działań Ekologicznych

Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje prowadzone przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, udział w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczna ARKA z Bielsko – Białej, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Dzieci kontra śmieci”, udział w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.

Wyróżnienie – Przedszkole nr 70 „ Stokrotka” – Pani dyrektor Elżbieta Radzikowska

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, Europejskim Dniu bez Samochodu, Małej Formie Scenicznej oraz projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”.

3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – Pan dyrektor Piotr Wandel

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, Europejskim Dniu bez Samochodu, Małej Formie Scenicznej, happeningu przeprowadzonym przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej.

2 miejsce – Katolickie Przedszkole Niepubliczne Św. Jadwigi Królowej – Pani dyrektor Cecylia Talaczyńska

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek.

1 miejsce – Przedszkole nr 34 – Pani dyrektor Ewa Tomasik

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórce kartoników po napojach, zbiórce baterii, zbiórce płyt CD i DVD, zbiórce nakrętek, Europejskim Dniu bez Samochodu, happeningu  przeprowadzonym przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej, Małej Formie Scenicznej oraz projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów” i „Dzieci kontra śmieci”.

Wręczanie nagród było urozmaicone występami o tematyce ekologicznej, które to przedstawienia zyskały najważniejsze oceny jury podczas konkursu na Mała Formę Sceniczną.

Nagrody wręczała Pani Hanna Pawlikowska – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, p. Józef Rogacki – Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, p. Bernadetta Różańska – Majchrzak – Radna Rady Miasta – Przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, p. Alina Dembek – Prokurent i Dyrektor Handlowy z Remondis Bydgoszcz Sp. z o.o., p. Michał A. Rosa – Prezes Fundacji ProKarton, p. Iwona Waszkiewicz – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy p. Magdalena Bereda – Dyrektor ds. pedagogicznych w Pałacu Młodzieży.
Nagrodami były środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek tzw. czeki do zrealizowania oraz dyplomy i zielone upominki w postaci roślin. Sponsorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Wszystkim nagrodzonym placówkom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do uczestnictwa w nowej edycji konkursów na rok szkolny, 2012/2013 który zostanie ogłoszony w miesiącu wrześniu.

W dniu 16 czerwca 2011 roku w Pałacu Młodzieży odbyło się podsumowanie akcji i konkursów ekologicznych przeprowadzanych przez WGKiOŚ w roku szkolnym 2010/2011.

Gala rozpoczęła się o godz. 1000 w Pałacu Młodzieży w Sali Widowiskowej.
Zaproszono 40 placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w różnych konkursach i akcjach, w których brały udział w roku szkolnym 2010/2011.

Nagrody były wręczane za udział w 5 następujących akcjach:

 • Sprzątanie Świata

Do akcji przystąpiło 16.965 dzieci i młodzieży z 98 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Wydział wydał 5 tys. worków i blisko 37 tys. rękawic. Zebrano prawie 16,5 tony odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Przy punktacji brana jest pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

 • Międzynarodowy Dzień Ziemi

Obie akcje (wiosenna i jesienna) polegają na zbieraniu przez uczniów odpadów i uprzątnięciu swojego najbliższego otoczenia. Wydział zapewnia worki i rękawice oraz odbiór odpadów. Do tegorocznej akcji przystąpiło 23.262 dzieci i młodzieży z 70 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy, Centrum Integracji Społecznej, Internat Okręgowego Dokształcania Zawodowego oraz Zakład Karny. Wydział wydał 3,5 tys. worków i blisko 30 tys. rękawic. Zebrano prawie 15 ton odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Przy punktacji brana jest pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

 • Mała Forma Sceniczna

Przedmiotem konkursu była prezentacja widowiska scenicznego – małej formy scenicznej – wiążącego się z dbałością człowieka o jego otoczenie oraz obowiązkach z tym związanych spoczywających na dzieciach, młodzieży i dorosłych. Przy ocenie prezentacji brano pod uwagę: atrakcyjność i pomysłowość zaproponowanej formy przekazu treści proekologicznych, spełnienia celu edukacyjnego oraz wartości artystyczne. W tym roku zobaczyliśmy 32 przedstawienia w pięciu kategoriach: od przedszkolnej po placówki wychowania pozaszkolnego.

 • Zbiórka baterii

Zbiórka baterii prowadzona jest w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbiera zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla Środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, ze ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce. Do konkursu przystąpiło 59 placówek szkolno-wychowawczych z terenu Bydgoszczy. Łącznie zebrano 9,5 ton baterii.

 • Zbiórka kartoników po napojach

Konkurs organizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy współpracy z Programem REKARTON realizującym cele zawarte w dobrowolnym porozumieniu na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Do tegorocznej edycji konkursu, przystąpiło 52 placówki szkolno – wychowawcze z terenu Bydgoszczy. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewnił i odebrał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka. W tegorocznej edycji zebrano 15 ton kartoników.

Wręczona została także nagroda za całokształt działań edukacji ekologicznej.

 • Całokształt Działań Ekologicznych

Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje prowadzone przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, udział w warsztatach w Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczna ARKA z Bielsko – Białej.

Wyróżnienie – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii, Mała Forma Sceniczna, warsztaty ekologiczne prowadzone przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy oraz w akcji ekologicznej „Leśna Skrzynia Skarbów”.

3 miejsce – Przedszkole nr 20

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, zbiórka baterii, w happeningu z okazji Międzynarodowego Roku Lasów „Leśne Puzzle”.

2 miejsce – Przedszkole nr 70 „ Stokrotka”

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, Mała Forma Sceniczna, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii, warsztaty ekologiczne prowadzone przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy.

1 miejsce – Przedszkole nr 34

Placówka brała udział w Sprzątaniu Świata, Międzynarodowym Dniu Ziemi, Mała Forma Sceniczna, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii, warsztaty ekologiczne prowadzone przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej, happening ” to nie krasnoludki palą śmieci”, warsztaty ekologiczne prowadzone przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy oraz w akcji ekologicznej „Leśna Skrzynia Skarbów”.

Wręczanie nagród było urozmaicone występami o tematyce ekologicznej, które to przedstawienia zyskały najważniejsze oceny jury podczas konkursu na Mała Formę Sceniczną.

Nagrody wręczał Pan Zbigniew Pałka – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, p. Elżbieta Derlak – Dyrektor Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, p. Bernadetta Różańska – Majchrzak – Radna Rady Miasta – Przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, p. Bożena Pawlak – Prokurent z Remondis Bydgoszcz Sp. z o.o., p. Władysław Janikowski – Dyrektor Generalny Programu Rekarton, p. Magdalena Bereda – Dyrektor ds. pedagogicznych w Pałacu Młodzieży.
Nagrodami były środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek tzw. czeki do zrealizowania oraz dyplomy i zielone upominki w postaci roślin. Sponsorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Wszystkim nagrodzonym placówkom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do uczestnictwa w nowej edycji konkursów na rok szkolny, 2011/2012 który zostanie ogłoszony w miesiącu wrześniu.

W dniu 22 czerwca 2010 roku w Pałacu Młodzieży odbyło się podsumowanie akcji i konkursów ekologicznych przeprowadzanych przez WGKiOŚ w roku szkolnym 2009/2010.

Gala rozpoczęła się o godz. 1000 w Pałacu Młodzieży w Sali Widowiskowej.
Zaproszono 40 placówek szkolno – wychowawczych z terenu Bydgoszczy, nagrodzonych w różnych konkursach i akcjach, w których brały udział w roku szkolnym 2009/2010.
Nagrody były wręczane za udział w 6 następujących akcjach:

 • Sprzątanie Świata i Międzynarodowy Dzień Ziemi

Obie akcje (wiosenna i jesienna) polegają na zbieraniu przez uczniów odpadów i uprzątnięciu swojego najbliższego otoczenia. Wydział zapewniał rękawice i worki oraz odbiór odpadów. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce ekologicznej.

 • Mała Forma Sceniczna

Przedmiotem konkursu była prezentacja widowiska scenicznego – małej formy scenicznej – wiążącego się z dbałością człowieka o jego otoczenie oraz obowiązkach z tym związanych spoczywających na dzieciach, młodzieży i dorosłych. Przy ocenie prezentacji brano pod uwagę: atrakcyjność i pomysłowość zaproponowanej formy przekazu treści proekologicznych, spełnienia celu edukacyjnego oraz wartości artystyczne. W tym roku zobaczyliśmy 29 przedstawień w pięciu kategoriach: od przedszkolnej po placówki wychowania pozaszkolnego.

 • Zbiórka baterii

Zbiórka baterii prowadzona była w placówkach we współpracy z Firmą Remondis, która odbierała zebrane baterie do unieszkodliwiania. Baterie są odpadem niebezpiecznym dla środowiska i dlatego ich wydzielanie z odpadów i odrębne unieszkodliwianie jest bardzo istotne. Oceniając placówki brano pod uwagę ilość odebranych baterii, ale tu trzeba zaznaczyć, że ta ilość dzielona jest przez liczbę dzieci w placówce.

 • Zbiórka kartoników po napojach

Konkurs organizowany przy współpracy z Zakładem Robót Publicznych i Programem Rekarton realizującym cele zawarte w dobrowolnym porozumieniu na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Kartoniki zbierane były do worków, które zapewniał i odbierał organizator. Przy ocenie konkursowej brana była pod uwagę zarówno wielkość zbioru w kg jak i jego jakość (zgniatanie i czystość). Ponadto wynik w punktacji uzależniony jest od ilości uczniów w placówce w taki sposób, że im więcej kg przypada na 1 ucznia tym więcej punktów uzyskuje placówka.

 • Całokształt Działań Ekologicznych

3 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka” Placówka brała udział w konkursach i akcjach tj. Sprzątanie Świata, Międzynarodowy Dzień Ziemi, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii.

2 miejsce – Przedszkole Niepubliczne „Promyczek”
Placówka brała udział w konkursach i akcjach tj. Sprzątanie Świata, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Mała Forma Sceniczna, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii.

1 miejsce – Przedszkole nr 70 „Stokrotka”
Placówka brała udział oraz była laureatem w konkursach i akcjach tj. Sprzątanie Świata, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Mała Forma Sceniczna, zbiórka kartoników po napojach, zbiórka baterii.

Wręczanie nagród było urozmaicone występami o tematyce ekologicznej, które to przedstawienia zyskały najważniejsze oceny jury podczas konkursu na Mała Formę Sceniczną.
Nagrody wręczał Pan Zbigniew Pałka – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. Nagrodami były środki finansowe przyznane na zakupy dla placówek tzw. czeki do zrealizowania oraz dyplomy i zielone upominki w postaci roślin.

Wszystkim nagrodzonym placówkom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do uczestnictwa w nowej edycji konkursów na rok szkolny, 2010/2011 który zostanie ogłoszony w miesiącu wrześniu. Wydział planuje rozszerzyć możliwość uzyskiwania punktów przez placówki poprzez punktowanie udziału w zajęciach prowadzonych przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku oraz własne pomysły placówki.

http://www.radiopik.pl/go.php/wiadomosci/z_regionu/art15564.html