W sobotę 12 maja na Wyspie Młyńskiej odbył się kolejny Festyn Ekologiczny „Segregujesz – Zyskujesz”.
Jak co roku impreza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy całymi rodzinami przyszli w tym dniu na Wyspę Młyńską.

Celem jak zawsze była edukacja ekologiczna ale przede wszystkim dobra zabawa.

Tradycyjnie w zamian za przyniesione przez mieszkańców posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. W tym roku zebraliśmy:

Szkło – 980 kg
Butelki plastikowe i makulatura  – 1400 kg
Puszki metalowe – 68 kg
Elektrosprzęt – 2600 kg
Baterie – 610 kg.

Tego dnia zbieraliśmy także nakrętki, a dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Pauli Pelplińskiej – podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”. Osoby, które tego dnia przyniosły nakrętki mogły wygrać rower miejski i kosz piknikowy. Razem udało nam się zebrać 560 kg nakrętek.

Na scenie pojawili się lokalni wykonawcy; tancerze oraz zespoły muzyczne Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, Przedszkola Niepublicznego Tęcza oraz Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo. Młodzież ze Szkoły Branżowej zaprezentowała spektakl o tym „Jak Bydguś się troszczył o czystość Bydgoszczy”. Bydgusia i Bydgusię można było spotkać w tym dniu na Wyspie Młyńskiej.

Atrakcją festynu były liczne gry i konkursy o tematyce ekologicznej, oryginalne dmuchańce, fotobudka serwująca zdjęcia na pamiątkę, ekologiczna krowa do dojenia oraz wiele innych niespodzianek. Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoją wiedzę o odpadach biorąc udział w interaktywnym quizie ekologicznym czy ekologicznym kole wiedzy.

W Strefie dziecka, przez cały czas trwania festynu kolorowi animatorzy organizowali gry, zabawy i konkursy. Każde chętne dziecko mogło pomalować buzię, wykręcić wesołego zwierzaka z balonów, pobawić się wielkimi bańkami mydlanymi oraz zjeść słodką watę cukrową. Dzieci mogły wykazać się szybkim ślizgiem na dmuchanej zjeżdżalni, pokonać niesamowity dmuchany tor przeszkód, wydoić ekologiczną krowę czy sprawdzić swoją celność w grze w mega darta.
Równolegle z zabawami i konkursami trwały warsztaty kreatywne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Była okazja, aby zrobić swój własny instrument, ozdobić torbę ekologiczną czy też wyczarować kolorową biżuterię. Na pamiątkę każdy uczestnik festynu mógł wybić pamiątkową monetę lub wykonać ekologiczne mydełko.
Nie zabrakło pokazu wykorzystania surowców wtórnych. Zaproszeni goście pokazywali jak można wykonać ozdoby z opon oraz meble ogrodowe z palet i plastikowych butelek. Przez cały czas trwania Festynu będzie można było podziwiać wystawę „Drugie życie śmieci”.

Segregacja odpadów nie jest trudna i każdy z nas może mieć wpływ na to jak wygląda nasze środowisko.

Kolejny festyn już za rok.

 

W sobotę 13 maja na Wyspie Młyńskiej odbył się coroczny Festyn Ekologiczny „Segregujesz odpady – Zyskujesz”. Jak co roku impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem Bydgoszczan, którzy całymi rodzinami przyszli na Wyspę Młyńską.

Celem jak zawsze była edukacja mieszkańców na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi ale przede wszystkim dobra zabawa. Segregacja odpadów nie jest trudna i każdy z nas może mieć wpływ na to jak wygląda nasze środowisko.

Tradycyjnie w zamian za przyniesione przez mieszkańców posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. W tym roku zebraliśmy:

Szkło – 1,74 Mg
Butelki plastikowe – 0,75 Mg
Puszki aluminiowe – 0,32 Mg
Papier – 0,40 Mg
Elektrosprzęt – 0,35 Mg
Baterie – 0,60 Mg.

Tego dnia zbieraliśmy także nakrętki, w celu wsparcia leczenia Filipka – jednego z podopiecznych fundacji „Zdążyć z pomocą”.
Festyn Ekologiczny na Wyspie Młyńskiej był okazją nie tylko do zapoznania się z korzyściami płynącymi z segregacji odpadów. Na mieszkańców, w szczególności na najmłodszych czekało wiele atrakcji, konkursów i zabaw. Na warsztatach artystyczno-ekologicznych można było własnoręcznie ozdobić bawełnianą torbę, wykonać piórnik z kaset magnetofonowych oraz żyrandol z kubeczków po jogurtach, a także zrobić kolorowy kwietnik, czy karmnik.
Pokazaliśmy jak można wykorzystać stare palety, czy opony do wykonania mebli czy innych niebanalnych przedmiotów. Można było także podziwiać sukienki z recyklingu wykonane przez studentki ASP, a nawet papierowe porsche autentycznej wielkości. Przez cały czas trwania festynu dzieci mogły się bawić w strefie dziecka, gdzie przygotowaliśmy mnóstwo darmowych atrakcji: dmuchane zamki do skakania i zjeżdżania, konkursy sportowe i ekologiczne, animacje, bańki mydlane, doświadczenia, malowanie twarzy  i balony. Zabawę uatrakcyjniali szczudlarze, kuglarze, mimowie i Bydguś.
Swoich sił można było spróbować w licznych konkursach sportowych i ekologicznych, w tym quizie na ekranie dotykowym, czy Grze Miejskiej o segregacji odpadów.
Na śmiałków czekał także pokój zagadek – escape room.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także możliwość zrobienia własnoręcznie lizaka, czy pachnącego mydełka. Na pamiątkę każdy uczestnik festynu mógł wybić pamiątkową monetę okolicznościową.

Zapraszamy za rok.

Filmowa relacja z majowego festynu tutaj

 

Segregujesz – zyskujesz. Pod takim hasłem odbył się kolejny już festyn ekologiczny zorganizowany przez Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Jak co roku impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem Bydgoszczan, którzy całymi rodzinami 15 maja 2016 r. przyszli na Wyspę Młyńską. Celem była edukacja mieszkańców na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi ale przede wszystkim dobra zabawa. Tradycyjnie w zamian za przyniesione przez mieszkańców posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych.

Osobno zbieraliśmy także nakrętki, które przekazaliśmy na wsparcie akcji charytatywnej na leczenie i rehabilitację Piotrusia Małeckiego – 6 latka z Bydgoszczy. Razem zebraliśmy blisko 400 kg nakrętek.

Na mieszkańców czekały konkursy sportowe i ekologiczne z cennymi nagrodami. A ponadto: pokazy wykorzystywania surowców i tworzenia z nich ciekawych i oryginalnych przedmiotów, tworzenie wiklinowych drobiazgów czy lampionów z kubeczków po jogurtach, a nawet ekologicznej biżuterii. Prezentowaliśmy także warsztaty decoupage, podczas których można było ozdobić własną skrzyneczkę, pudełko lub ramkę na zdjęcia. Na specjalnych warsztatach każdy mógł także własnoręcznie wykonać mydło.

Niecodzienną atrakcją był tor do Skimboardingu, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w tej oryginalnej dyscyplinie sportowej.

Przez cały czas trwania festynu na najmłodszych czekała strefa dziecka z animatorami, darmowymi dmuchańcami, watą cukrową, malowaniem twarzy oraz licznymi zabawami i konkursami. Dla łasuchów przygotowaliśmy warsztaty robienia lizaków.

Zabawę urozmaicili mimowie i szczudlarze oraz Bydguś – super bohater dbający o czystość naszego miasta, który wszystkim dzieciom rozdawał książeczki o swoich przygodach.

W trakcie trwania festynu można było podziwiać także wyjątkowe prace Katarzyny Łyszkowskiej, artystki, która z papieru tworzy ciekawe przedmioty, autentycznych wielkości.

Na festynie obecny był także EKOBUS, specjalny rozkładany pojazd, z wydzielonymi kącikami edukacyjnymi: komputerowym, modelowym i warsztatowym. Prowadzone były projekty edukacyjne „Młodzież i Dzieci kontra śmieci” oraz „Leśna Skrzynia Skarbów”, podczas których można było się przekonać, że zbierając materiały wtórne, makulaturę chronimy przed zanieczyszczeniem lasy i środowisko naturalne. Wsparcia merytorycznego w zakresie lasów i środowiska naturalnego udzielili nam jak zawsze specjaliści z Nadleśnictwa Żołędowo.

Nie zabrakło też występów artystycznych, pokazów i koncertów. Występowała m.in. Klaudia Błaszczyk – uczestniczka programu Bitwa na Głosy, zespół Echo oraz dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” i Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo. Z gorącym przyjęciem uczestników festynu spotkał się także profesjonalny pokaz zumby.

Każdy uczestnik mógł także własnoręcznie wykonać pamiątkową monetę.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy za rok.

W sobotę 16 maja 2015 r. na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy Miasto zorganizowało Festyn Ekologiczny „Segregujesz Odpady – Zyskujesz”.

Celem imprezy było pogłębienie świadomości mieszkańców Bydgoszczy na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnej zbiórki surowców. Podczas festynu działał punkt odbierania od mieszkańców posegregowanych odpadów (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny), za które można było otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. Osoby, które dnia 16 maja dostarczyły jeden rodzaj z wymienionych niżej odpadów:
• 20 szt. butelek plastikowych
• 20 szt. puszek aluminiowych
• 10 szt. opakowań szklanych
• 5 kg makulatury
• 20 szt. baterii
• 2 szt. zużytego drobnego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego (suszarka, żelazko, czajnik, lokówka, golarka, toster, klawiatura komputerowa, telefon komórkowy itp.) otrzymały 1 talon o wartości 2 zł na rośliny.
• 1 szt. zużytego dużego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego (telewizor, monitor, komputer, kuchenka itp.) otrzymały 2 talony o wartości 2 zł na rośliny.

Na uczestników czekały liczne atrakcje, na które złożyły się m.in.: pokaz tresury i posłuszeństwa psów służbowych Straży Miejskiej, występy dzieci i młodzieży, laureatów konkursu na Małą Formę Sceniczną, miasteczko Family Parku, pokaz Pracowni Profesora Ciekawskiego, pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez Kujawsko – Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, a także EKOBUS wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze.

Niecodzienną atrakcją były warsztaty prowadzone przez Fundację Ekologiczną Arka z Bielska-Białej, w ramach których stworzona została strefa tworzenia instrumentów z odpadów i nauka gry na nich, a także możliwość zasiania roślinek w ozdobionych przez siebie doniczkach z puszek oraz przestrzenna gra planszowa Segregujesz-Zyskujesz. Nie zabrakło również zabawy angażującej uczestników pikniku do aktywnego wykorzystania swojej wiedzy z zakresu segregowania podczas konkursu „Rzut surowcem”.

W ramach festynu, aby kształtować proekologiczne zachowania prowadzone były również projekty edukacyjne „Młodzież i Dzieci kontra śmieci” oraz „Leśna Skrzynia Skarbów”, które miały za zadanie wyrabianie w dzieciach, młodzieży i rodzicach przekonania, iż zbierając materiały wtórne, makulaturę chronią m.in. przed zanieczyszczeniem lasy i środowisko naturalne, o których informacje można było zasięgnąć przy stoisku wystawienniczym Nadleśnictwa Żołędowo.

Mając na uwadze proekologiczny charakter imprezy zaprezentowali się również wystawcy, którzy przybliżyli naturalne formy rękodzielnictwa tj. sposoby przygotowywania gliny, różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole (dzbanów, mis, kufli czy świeczników), pokaz produkcji papieru czerpanego, wyrabianie świec metodą średniowieczną z wosku pszczelego, warsztat powroźnika oraz edukacyjna zagroda wiejska.

Niewątpliwą atrakcją był występ zespołu „Fasolki”. W ramach festynu zaprezentował się Teatr Muzyczny „Mała Rewia”.

Ponadto wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, którzy mieli ochotę na wspólną zabawę na świeżym powietrzu zaprasiliśmy do niecodziennej rywalizacji. Podczas Festynu Ekologicznego odbyła się gra miejska „Policzmy się z niską emisją”. Uczestnicy przemieszczając się po mieście wykonywali różnorodne zadania związane z tematyką niskiej emisji.