Pokażą uczniom, jak prosta może być segregacja odpadów. Rusza Mobilna Szkoła Recyklingu.

Po udanym debiucie Letniej Akademii Recyklingu, edukatorzy ruszają do bydgoskich podstawówek. Chętne szkoły wciąż mogą dołączyć do bezpłatnych zajęć dla czwartoklasistów. W poniedziałek (14 listopada) odbyły się pierwsze, w Zespole Szkół nr 30.

W wakacyjnych zajęciach organizowanych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na Starym Rynku, wzięło udział w sumie 225 osób, w tym 150 dzieci. Mobilna Szkoła Recyklingu, która została zainaugurowana w poniedziałek, w ZS nr 20, dotrze do 140 klas czwartych.

Dlaczego Szkoła Mobilna? Dlatego, że edukatorzy będą kolejno odwiedzać bydgoskie podstawówki, przywożąc ze sobą niezbędne narzędzia do praktycznego zdobywania wiedzy. Szkolny będzie również charakter zajęć. Chociaż wiedza będzie przekazywana poprzez zabawę, w lekkiej i łatwo przyswajalnej formule, to głównym celem organizatorów jest trwała zmiana postawy, zachować i myślenia młodych ludzi. Edukatorzy z Mobilnej Szkoły Recyklingu wyrażają również nadzieję, że uczniowie będą przekazywać dalej zdobytą wiedzę – wśród rówieśników i rodziny.

Jakie tematy będą podejmowane na zajęciach? Organizatorzy szczególną uwagę poświęcą zasadom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Bydgoszcz, oraz pojęciu recyklingu. Uczniowie dowiedzą się na czym polega idea zero waste i kompostowanie. Poznają również tzw. odpady problemowe i Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dzieci nie zdążą się znudzić w czasie zajęć – będą trwały 45 minut, tyle co jedna godzina lekcyjna.

Klasy, które wykażą się największym zaangażowaniem w czasie wizyty Mobilnej Szkoły Recyklingu, zostaną nagrodzone drobnymi eko-upominkami. Warto dodać, że udział w projekcie jest również dodatkowo punktowany w ogólnym podsumowaniu działań z zakresu edukacji ekologicznej.

Mobilna Szkoła Recyklingu to projekt organizowany przez Miasto Bydgoszcz. Wszystkie osoby zainteresowane jego szczegółami, proszone są o kontakt z Panią Adrianną Grobelną, tel: 534 637 761. Chęć zorganizowania spotkania o tematyce recyklingu i zasad gospodarowania odpadami, mogą zgłosić również właściciele firm, organizacje i stowarzyszenia, uniwersytety czy kluby seniora.

Już w tym tygodniu odbędą się zajęcia w kolejnych szkołach:

15/11/2022 – SP 30 Bydgoszcz

16/11/2022 – SP 45 Bydgoszcz

17/11/2022 – SP 19 Bydgoszcz

21/11/2022 – SP 65 Bydgoszcz

22/11/2022 – SP 64 Bydgoszcz

24/11/2022 – ZS 29 Bydgoszcz

1/12/2022 – SP 63 Bydgoszcz

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz