W Szkole Podstawowej nr 65 im. Czesława Tańskiego w Bydgoszczy w poniedziałek, 20 maja odbyły się warsztaty przyrodniczo-ekologiczne, które zostały zorganizowane i przeprowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, realizujących projekt nt. „Bydgoska przyroda – nasz bezcenny skarb” nagrodzony Bydgoskim Grantem Ekologicznym. Na warsztaty został zaproszony pszczelarz z Nadleśnictwa Żołędowo, Lasy Państwowe, który przeprowadził pełną pasji i ciekawostek prelekcję. Młodzi mieszkańcy Fordonu poznali sekrety życia pszczół, ich rolę w ekosystemie, a także stworzyli domki dla owadów zapylających.
Bydgoszcz dba o pszczoły poprzez tworzenie siedlisk i wzbogacenie bazy pokarmowej tych owadów. Z myślą o dzikich pszczołach, których w Bydgoszczy występuje ponad 200 gatunków, wywieszamy lub stawiamy specjalne domki. Tego typu konstrukcje tworzyli też uczniowie SP65. Pracując w małych grupach wspólnie budowali naturalne, drewniane “hotele” dla pszczół samotnic, pełne rurek lęgowych i materiałów do ich zamykania.
Dzięki prelekcji pszczelarzy z Nadleśnictwa Żołędowo uczniowie dowiedzieli się również wielu informacji o życiu pszczół – od tego kim jest królowa po elementy składające się na ul. Poznali też pszczelarskie akcesoria, m.in. kapelusze czy akcesoria do zbierania miodu.
Bydgoski Grant Ekologiczny to forma wyróżnienia przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, działaniami proekologicznymi oraz propagowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, powstała z inicjatywy Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2016 roku.
Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego realizuje projekt “Bydgoska przyroda – nasz bezcenny skarb”. W jego ramach, poza tworzeniem domków dla owadów zapylających, przewidziano terenowe zajęcia przyrodnicze, miejski konkurs plastyczno-przyrodniczy, akcję sadzenia drzew, przedstawienie teatralne dla przedszkoli, akcję zbierania nakrętek, konkurs ekologiczny na prezentację, szkolny konkurs fotograficzny, teatr cieni, warsztaty ekologiczne, zajęcia dla nauczycieli oraz projekcje filmów.