Uczniowie z Fordonu wiedzą, jak dbać o pszczoły!

W Szkole Podstawowej nr 65 im. Czesława Tańskiego w Bydgoszczy w poniedziałek, 20 maja  odbyły się warsztaty przyrodniczo-ekologiczne, które zostały zorganizowane i przeprowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, realizujących projekt nt. „Bydgoska przyroda – nasz bezcenny skarb” nagrodzony Bydgoskim Grantem Ekologicznym. Na warsztaty został zaproszony pszczelarz z Nadleśnictwa Żołędowo, Lasy Państwowe, który przeprowadził pełną pasji i ciekawostek prelekcję. Młodzi mieszkańcy Fordonu poznali sekrety życia pszczół, ich rolę w ekosystemie, a także stworzyli domki dla owadów zapylających.

Bydgoszcz dba o pszczoły poprzez tworzenie siedlisk i wzbogacenie bazy pokarmowej tych owadów. Z myślą o dzikich pszczołach, których w Bydgoszczy występuje ponad 200 gatunków, wywieszamy lub stawiamy specjalne domki. Tego typu konstrukcje tworzyli też uczniowie SP65. Pracując w małych grupach wspólnie budowali naturalne, drewniane “hotele” dla pszczół samotnic, pełne rurek lęgowych i materiałów do ich zamykania.

Dzięki prelekcji pszczelarzy z Nadleśnictwa Żołędowo uczniowie dowiedzieli się również wielu informacji o życiu pszczół – od tego kim jest królowa po elementy składające się na ul. Poznali też pszczelarskie akcesoria, m.in. kapelusze czy akcesoria do zbierania miodu.

Bydgoski Grant Ekologiczny to forma wyróżnienia przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, działaniami proekologicznymi oraz propagowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, powstała z inicjatywy Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2016 roku.

Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego realizuje projekt “Bydgoska przyroda – nasz bezcenny skarb”. W jego ramach, poza tworzeniem domków dla owadów zapylających, przewidziano terenowe zajęcia przyrodnicze, miejski konkurs plastyczno-przyrodniczy, akcję sadzenia drzew, przedstawienie teatralne dla przedszkoli, akcję zbierania nakrętek, konkurs ekologiczny na prezentację, szkolny konkurs fotograficzny, teatr cieni, warsztaty ekologiczne, zajęcia dla nauczycieli oraz projekcje filmów.

Czysta Bydgoszcz Czysta Bydgoszcz